|
MASAŻ DŹWIĘKIEM
Celem masażu dźwiękiem jest osiągnięcie harmonii oraz doskonałego stanu zdrowia na płaszczyźnie fizycznej, psychicznej i duchowej oraz równowagi między tymi poziomami.
|
.
W masażu stosuje się różnej wielkości i kształtu misy i miseczki, a także dzwonki i gongi. Stosuje się również różną ich ilość.
Optymalny zestaw do masażu składa się się z trzech mis wydających różne dźwięki (wysokie i niskie tony). Zestaw ten składa się z następujących mis:
1) misa sercowa - wykorzystywana do pracy głównie w rejonie górnej części ciała, średnica około 18 cm, wysokość około 10 cm, 2) misa brzuszna - stosowana przede wszystkim w rejonie brzucha, pleców, średnica około 27 cm, wysokość około 10 cm, 3) misa stawowa – używana do masażu strefy refleksyjnej stóp i dłoni, stawów, środkowej części pleców. itp., średnica około 22 cm, wysokość około 10 cm.
Masaż polega na przykładaniu jednej lub więcej mis w odpowiednich miejscach ciała i delikatnym uderzaniu w nie. Stosuje się również wydobywanie dźwięków z misy stojącej obok ciała oraz trzymanej nad osobą masowaną. Istnieją dwa podstawowe sposoby masażu misą: można uderzyć w nią pałką – jest ich wiele rodzajów – by otrzymać pulsujący ton. Można też pocierać jej brzeg drewnianą „różdżką” w celu osiągnięcia długotrwałego dźwięku. Przypomina to trochę przeciąganie palcem po zwilżonej krawędzi kieliszka. Zarówno w przypadku pałek jak i różdżek obowiązuje ogólna zasada, że powinny być tym większe, im większa jest misa. Ustawienie misy na dłoni pozwala lepiej odczuć wibrację niż w przypadku położenia jej na podstawce. Poprzez różne ułożenie palców można regulować wysokość tonu przy uderzaniu pałką. Pałką należy uderzać co 3-5 sekund. Stopień nacisku wywieranego różdżką na brzeg misy wpływa na dźwięk, podobnie jak tempo poruszania nią. Również rodzaj drewna z którego wykonana jest różdżka wpływa na osiągany ton.
Każdy masaż przebiega trochę inaczej, co wynika z aktualnych, określonych przed zabiegiem potrzeb masowanych osób, a także odczuć masażysty pojawiających się w trakcie zabiegu. Odczucia te wiążą się ze słyszeniem różnicy w brzmieniu mis, w zależności od tego, czy położone one były w miejscach zdrowych, czy wymagających pomocy.
Masaż dźwiękiem : likwiduje napięcia karku i pleców, usuwa bóle głowy, reguluje przemianę materii, uwalnia od skurczów podbrzusza, uspokaja i pogłębia oddech, poprawia zdolności koncentracji, pomaga przejść w sposób łagodny i bezstresowy przez wszystkie fazy porodu.
Dziedziny, w których można zastosować masaż dźwiękiem: relaksacja psychoterapia w medycynie wellness i kosmetyka położnictwo, praca z osobami niepełnosprawnymi, praca w przedszkolach i szkołach, logopedia, praca w domach opieki społecznej, praca w hospicjach, terapia w wodzie
Od kilku lat wykonuję relaksacyjny masaż dźwiękiem misami tybetańskimi i gongiem, posiadam certyfikat Polskiego Stowarzyszenia Masażu i Terapii Dźwiękiem wg metody Petera Hessa. Oczyszczam ludzi i pomieszczenia (mieszkania, biura) z negatywnych energii przy pomocy dźwięku gongu i dzwonków.
Agnieszka Jurko |